Pater eius est sol, mater eius est luna, tako počinje Tabula smaragdina. Sunce i Mjesec su roditelji evolucije, grleći se u oni postadoše stvoritelji svjetlosti i tmine, stvoritelji svjetlosne dimenzije u kojoj mi živimo. Danas često zaboravljamo taj vječni zagrljaj, zaboravljamo to čudesno alkemijsko vjenčanje iz kojeg se rodio svijet i nekima se pričinja da je svijet bezdušna mašina kojom čovjek samo racionalno upravlja. Čudesan svijet stvaralaštva, svijet tajnovitih snaga je san koji se oduvjek zrcali u muzici i pravoj poeziji, u umijeću izraslom iz čovjeka, tog čudesnog bića koje je spoznalo i svojim svjetlsoni življenjem osmislilo božji san.
Čovjek, čarobnjak, opsjenar živi svoje iluzije, svoje apsurde sanja, čovjek to čudesno zrcalo svijeta dotaknut Sofijinim snom, protkan krvotokom boga diše ritam i živi pokret tek probuđenog svijeta u kojem njegova duša eonima luta. To najfinije tkanje, tvar svemira utkana u srce veze još uvijek kristalnu čipku života s ljubavljnom niti nedosanjanog sna. Gdje počinje to veliko klupko, iz kojeg, kao pahuljice snijega između niti dnevne svijetlosti, izrastaju čvorovi sudbine i kao nestašna djeca traže srce tvorca čudesnog sna.
Tko zna kuda nas nosi to kristalno tkanje, satkano tisućama čvorova sreće i tuge, ljepote i boli, oplakano i opjevano. Tko zna kada i kako će svršiti ovaj čarobni let kroz eone, u kojem vremenu, ćemo prestati tražiti put u blještavom krajoliku vječnoga božjega sna.
Hermetičari, nasljednici ideja Hermesa Trismegista, od Platona, preko Pika de Mirandole do Ficina, vjerovali su da je svjetlost božanski krvotok, a njihovi nasljednici, srednjovekovni alkemičari Paracelzus i Agripa od Netelshajma ili kasnije Mesmer i Kircher izvodili su prve eksperimente prilikom kojih su iskrile nove iskre i rađao se elektricitet. Benjamin Franklin, Luigi Galvani i grof Aleksandro Volta, pioniri otkrivanja i obuzdavanja te famozne božanske energije, pretvoriše božju krv u nama dohvatljivu svijetlost koja nam vječno šapuće bajke o još uvijek nedohvatnoj istini naših života.
http://dinaja.blog.hr/2009/04/index.html#dan16
http://dinaja.blog.hr/
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen